Imieniny Stanisława, czyli Dzień Patrona Szkoły

Patron to bardzo ważna postać w życiu szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości.

8 maja to szczególna data dla całej społeczności szkolnej. Właśnie w tym dniu nasz Patron – Stanisław Jachowicz – obchodzi swoje imieniny. To czas, kiedy uczniowie aktywnie uczestniczą w wielu konkursach, zabawach oraz warsztatach. To czas, kiedy ujawniają się ukryte talenty uczniów.

Do świata, w którym żył i tworzył Stanisław Jachowicz, przeniosły społeczność szkolną dekoracje przypominające bohaterów bajek, portrety patrona i albumy. Dużą atrakcją okazał się spacerujący korytarzami  Pan Kotek, który częstował  wszystkich przepysznymi cukierkami.

W tym dniu nie mogło zabraknąć głośnego czytania bajek i powiastek w czasie przerw na szkolnym korytarzu przez uczniów, którzy dołożyli wszelkich starań, by swoją interpretacją zainteresować słuchaczy.

Na lekcjach języka polskiego uczniowie wzięli udział w warsztatach –  literackich, teatralnych i plastycznych. Uczniowie z klasy czwartej przekładali na dramę bajkę “Chory kotek”. Powstało wiele ciekawych scenariuszy do wiersza, a  zajęcia okazały się niesamowitą zabawą i wspaniałą teatralną przygodą.

Uczniowie z klasy piątej stanęli przed  niezwykłym wyzwaniem –  tworzyli  na podstawie wybranych utworów Stanisława Jachowicza – gry planszowe. Propozycja spodobała się uczniom, którzy – jak się okazało –  lubią trudne wyzwania.

Pisanie wierszy ułatwia zrozumienie i poznanie samego siebie, ale nie jest to łatwe zadanie. Uczniowie szóstej klasy mogli się o tym przekonać w czasie warsztatów poetyckich. Po części teoretycznej przystąpili do zajęć praktycznych. Ćwiczyli i bawili się słowem, doskonaląc swoje umiejętności. To była niezwykła lekcja polskiego  albo początek przygody z pisaniem? Książki nie ocenia się po okładce, jednak to ona dodaje jej uroku. Okładka zachęca do sięgnięcia po utwór i zapoznania się z zawartością. Ważne, żeby przyciągała uwagę. Zadaniem uczniów z  klasy siódmej było zaprojektowanie  okładki do wylosowanych bajek Jachowicza.

Natomiast uczniowie z klas I-III zmagali się z zadaniami do wiersza “Chory kotek”, dowodząc, że bardzo dobrze znają treść i przesłanie bajki patrona.

Święto Patrona stało się również okazją do zorganizowania konkursów dla  uczniów – II Szkolnego Konkursu Recytatorskiego “W świecie bajek Jachowicza” oraz III Szkolnego Konkursu Wiedzy o Patronie Stanisławie Jachowiczu.

Przygotowane turnieje cieszyły się wielkim zainteresowaniem, a jury wyłoniło zwycięzców!

Wyniki II Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „W świecie bajek Jachowicza”

Kategoria I-III

I miejsce – ex aequo Kaja Zawierucha klasa I, Marcel Jaskuła klasa II, Nikola Maciejewska klasa III

Wyróżnienia:

I miejsce – Natalia Wodarczyk klasa VIII

II miejsce – Mateusz Adryańczyk klasa VIII

III miejsce – Barbara Walczak klasa VII

Gratulujemy także tym, którzy nie wygrali – prawdziwego zaangażowania, wysiłku, pracy.

Niektórzy będą mieli szansę w przyszłym roku. Więc będzie okazja do rewanżu.

A zatem – do następnego Dnia Patrona !

Jolanta Kuropatwa
Maria Graczyk
Ewa Józwiak
Mariola Cieluch
Bożena Andrysiak

Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Abramczyka.