Ferie z dziećmi w domu  

Przedstawiam kilka pomysłów na spędzenie czasu wolnego, w trakcie ferii zimowych z dziećmi w domu.

Domowy teatrzyk

Kukiełkę czy pacynkę może zastąpić każda zabawka: lalka, miś, a nawet autko czy traktor.

Nasz ulubiony patent: skarpetkowce, zrobione z naciągniętych na dłonie kolorowych skarpetek, którym można (choć i bez nich są fajne) doszyć oczy z guzików i fryzury z włóczki. Skarpetkę naciąga się na dłoń w taki sposób, by kciuk był w miejscu na piętę, a reszta dłoni tam, gdzie powinny być palce. Dzięki temu skarpetkowy stworek może kłapać paszczą, gdy za niego mówicie.

Możesz też urządzić teatr z prawdziwego zdarzenia: z kurtyną i pacynkami albo kukiełkami (np. zrobionymi z drewnianych łyżek). Możesz też rozstawić deskę do prasowania i przykryć ją obrusem. Kukiełki mogą występować nad nią albo przy podłodze, wychodząc zza kurtyny-obrusa.

Gotowanie

Dziecko może robić w kuchni wiele ciekawych rzeczy: nalewać, przelewać, wsypywać, mieszać, drzeć sałatę, lepić kluski itd. Przy okazji może trochę się pośmiać i powygłupiać. I nabałaganić. Z pewnością potrawy, które wspólnie przygotujecie będą bardzo kreatywnie wykonane!

Wywiad

Nagrywając na dyktafon (choćby ten w komórce) rozmowę z dzieckiem, można się skupić nie na minkach, kitkach i dołeczkach w bródce, a na tym, co ma do powiedzenia. Warto, bo rozmowy z maluchami są fascynujące, nawet jeśli dopiero uczą się mówić!

Zamiana ról

Można się tak bawić nawet z bardzo małym dzieckiem, np. pozwolić się karmić. Starszemu brzdącowi można pozwolić być szefem w pełnym (no, prawie…) wymiarze. Umówcie się, jaki jest zakres jego władzy, np. o śniadaniu, porze wzięcia lekarstwa na alergię decyduje mama, menu obiadu i rodzaj zajęć wybiera malec. Możesz udawać, że jesteś jego dzieckiem.

Eksperymenty

W domu można przeprowadzić proste doświadczenia, które pomogą dziecku zrozumieć pewne zjawiska albo po prostu je zachwycą i zafascynują.

  1. Dwukolorowe słoiki

Za pomocą tego eksperymentu dziecko nauczy się, że używając jedynie kilku podstawowych kolorów, można uzyskać wiele nowych. Przygotuj małe słoiczki, wodę, barwniki spożywcze i olej. Każdy słoik wypełnijcie do połowy wodą i dodajcie kolor, a drugą połowę olejem, po czym również dodajcie kolor. Nawet jeśli potrząśniecie słoikiem i kolory wymieszają się na moment, po chwili wrócą na swoje miejsce. Niesamowite, prawda?

  1. Kolorowa sól

Czy sól musi być zawsze krystalicznie biała? Niekoniecznie! Wystarczą barwniki i pipeta, a sól może w niesamowity sposób zmieniać barwy. Przygotuj duże płaskie naczynie, na które wysypiecie sól. Za pomocą pipety dziecko może nakładać barwniki na kryształki i podziwiać, jak sól zmienia kolor.

  1. Samorosnące balony

Dmuchanie balona wymaga nieco wysiłku, a okazuje się, że może on zwiększać się zupełnie samodzielnie? W jaki sposób? Przygotujcie balony, butelki, ocet winny i sodę oczyszczoną. Do balonów wsypcie nieco sody, a do butelek wlejcie ocet. Nałóżcie balony na butelki i czekajcie, aż zaczną same rosnąć, wypełniając się powietrzem z butelek.

  1. Tęczowe cukierki

To jedno z bardziej spektakularnych, a jednocześnie prostych doświadczeń. Dzieci je uwielbiają! Za pomocą kilku cukierków i odrobiny wody możemy uzyskać piękną, kolorową tęczę. Wystarczy ułożyć naokoło talerzyka cukierki typu lentilki i zalać je wodą. Po chwili kolorowa woda zacznie spływać, tworząc piękną tęczę z cukierków.

  1. Magia na talerzu

W tym eksperymencie dziecko zobaczy, jak pięknie kolory mogą się mieszać, przemieszczać i tworzyć wyjątkową mozaikę. Przygotuj biały talerz, barwniki spożywcze, płyn do mycia naczyń, mleko i patyczek do czyszczenia uszu. Wlejcie odrobinę mleka na talerz i zróbcie na nim kolorowe plamki z barwników. Zamoczonym w płynie do naczyń patyczkiem przesuwajcie po talerzu, „malując” niepowtarzalne mozaiki.

  1. Wulkan

By wykonać eksperyment z wulkanem, wystarczy wsypać do słoika sodę oczyszczoną (2 łyżeczki) i wlać do niego łyżkę płynu do mycia naczyń. Dla ciekawszego efektu można dodać kilka kropli barwnika spożywczego. Następnie wystarczy wlać ocet i obserwować efekt. Słoik koniecznie postawcie na tacy!

  1. Ruchome piaski

Dzieci uwielbiają wszelkie masy, w których można zanurzyć ręce. Aby wykonać eksperyment z ruchomymi pisakami, wystarczy wymieszać szklankę mąki kukurydzianej z 100 ml wody. Masa powinna być gęsta, ale lejąca (w razie czego należy dodać więcej mąki lub wody). Świetną sensoryczną zabawą będzie poszukiwanie małych zabawek w ruchomych pisakach.

  1. Tornado w butelce

Tornado w butelce to niezwykle efektowny eksperyment, który wykonacie za pomocą tylko trzech składników. Do butelki należy wlać wodę i dodać ok. 2 łyżek płynu do naczyń. Dla ciekawszego efektu można dodać brokat. Teraz wystarczy dobrze zakręcić butelkę. Trzymając za zakrętkę, energicznie kręć nadgarstkiem, tak by wprawić butelkę w ruch obrotowy, następnie odstawić. Efektowne tornado gotowe!

  1. Lampa lawa

Domowy eksperyment lampa lawa jest bardzo prosty i efektowny. Wystarczy butelkę napełnić w 3/4 olejem, a resztę uzupełnić wodą. Dla ciekawszego efektu koniecznie należy dodać kilka kropli barwnika. A teraz czas na magię – wystarczy po kawałku dodać tabletkę musującą. Efekt zachwyci każde dziecko.  

Teatr cieni

Wystarczy lampka i dłonie ułożone np. w kształt króliczka czy pieska. Niech postaci rozmawiają ze sobą. Próbujcie różnych ustawień rąk i patrzcie, co wam przypomina utworzony cień. 

Rozwijanie wyobraźni

Duża plastikowa miska może być np. tratwą, samochodem Formuły 1 albo basenem dla ukochanych pluszaków. Odwrócona do góry dnem – wyspą, sceną dla małej piosenkarki, kryjówką dla misia. Zwykłe zabawki także nie muszą robić wciąż tego samego. Lalka Barbie z pewnością chętnie przeobrazi się (przynajmniej na chwilę) w Superwoman, a Batman, zamiast w kółko ratować świat, może stać się wymagającym opieki dzidziusiem.

Przebieranki

Pokombinujcie, jak przebrać się za rycerza, ufoludka, modelkę albo króla, mając do dyspozycji tylko to, co jest w domu. Tak naprawdę, by zostać królem, wystarczy zadrzeć w górę nos (choć berło z tłuczka też nie zaszkodzi).

Zapasy

Uwielbiają je dzieci w każdym wieku, nawet te całkiem malutkie. Połóż się na podłodze albo kanapie, a maluszek niech siłuje się z twoją ręką, rozkłada cię na łopatki, chodzi po tobie, zakłada ci nelsona. Niech wygra!

Skok w dal

Uczestnicy muszą stanąć razem obok siebie w tym samym miejscu. Możecie wyznaczyć linię startu. Ten, komu uda się skoczyć dalej – wygrywa. Próbujcie pobić nowe rekordy!

Zabawa ze sznurkiem

Potrzebny będzie wam sznurek o długości 1,5 m. Sznurek połóżcie na podłodze, możecie utworzyć z niego dowolny kształt. Kilka propozycji zabaw ze sznurkiem:

dzieci spacerują po sznurku, tak, by z niego nie „spaść”

dzieci przechodzą po sznurku „stópkami” tyłem lub bokiem. 

Zabawa w chowanego

Dzieci uwielbiają się chować, dlatego ty będziesz szukać. Przyłóż się do tego zadania („Ojej, gdzie jest Kubuś? Gdzie on może być? Może w mojej torebce?”), nawet jeśli zza drzwi wystaje mała pięta albo maluch chichra się tak głośno, że jego kryjówka jest znana także sąsiadom.

Masa solna

Można z niej lepić jak z ciastoliny i wycinać kształty foremkami do ciastek. Po wyschnięciu figurki i płaskie kształty można pomalować farbami.

Masa solna – przepis podstawowy

Składniki:

szklanka soli drobnoziarnistej

szklanka mąki

1/3 – 1/2 szklanki wody

Wykonanie:

Zmieszaj dokładnie sól z mąką. Bardzo powoli (!) dolewaj wodę i ugniataj jak ciasto na posypanej mąką stolnicy. Wyrabiaj je tak długo, aż będzie gładkie. Do wycinania kształtów foremkami rozwałkuj ciasto. Do lepienia figurek wystarczy oderwać bryłkę odpowiedniej wielkości.

Masa solna – przepis z olejem

Składniki:

dwie szklanki wody

szklanka soli

dwie szklanki mąki

dwie łyżki oleju

barwnik spożywczy (opcjonalnie)

Wykonanie:

Do garnka wlej dwie szklanki wody i powoli gotując, rozpuść w niej szklankę soli. Dodaj dwie szklanki mąki i dwie łyżki oleju. Ciasto wyrabiaj na jednolitą masę. Możecie też do masy dodać barwnik spożywczy. Gdy to się uda, zacznijcie formować z niej zabawne figurki lub świeczniki. Po wyschnięciu figurek pomalujcie je farbami.

Zabawa ze slime

Masa plastyczna typu slime nadaje się do różnorakich zabaw plastycznych, w dodatku można ją zrobić w domu. Z masy można plastikowym lub drewnianym nożykiem wycinać figury geometryczne i inne kształty. Slime może też służyć do wypełniania kolorowanek – najlepsze są takie z dużymi powierzchniami do wypełnienia. Do takiej zabawy przyda się slime w różnych kolorach. Jeszcze innym pomysłem jest robienie babek ze slime. Wystarczy wypełnić plastikową foremkę masą i wyłożyć ją na kartkę papieru.

Przepis na slime:

https://www.youtube.com/watch?v=QwfDREpUmYI

 

Zabawy piaskiem kinetycznym

Bardziej sucha masa – piasek kinetyczny – nadaje się idealnie do robienia różnokształtnych babek. Po rozwałkowaniu masy na dość cienką warstwę można w niej rysować kształty palcem. W piasku kinetycznym udaje się tez robić odciski dłoni i stóp.

Przepis na piasek kinetyczny:

https://www.youtube.com/watch?v=rs68nsQ5v0I

 

Prace plastyczne

Waszym „płótnem” może być wszystko: duży arkusz szarego papieru, kartonowe pudło, papierowe talerze, a nawet własna łydka albo cudze plecy (polecamy łatwo zmywalne kredki kąpielowe). Możecie malować pędzlem, palcami, kredkami, flamastrami. Pięknie wyglądają pieczątki robione dłońmi. Z dwóch odbić dziecięcych łapek można zrobić pięknego motylka (dorysowujemy główkę i czułki) a z wielu – fantastyczne drzewo (dorysowujemy pień i konary, liście robi dziecko, odbijając swoje dłonie). Świetnie sprawdzają się także olbrzymi podłogowe kolorowanki, czy książeczki z naklejkami. Małe dzieci często także lubią zabawy nożyczkami, wystarczy zwykła gazeta.

Miasto na papierze

Na dużej płachcie szarego papieru narysuj ulice, po których dziecko może jeździć autkami. Możecie też zaznaczyć, gdzie jest ZOO (a potem postawić tam figurki zwierząt), narysować rzekę, postawić domy z klocków albo pudełek.

Moje ucho słyszy

Jest to zabawa przeznaczona dla nieco starszych dzieci. Przygotuj różne przedmioty wydające dźwięki, np. klucze, gwizdek, skrzypiące drzwi, garnek. Zasłoń maluchowi oczy. Jego zadaniem będzie odgadnięcie, co wydało dźwięk. Możesz także klasnąć, tupnąć, itp.

Tańczące wstążki

Do tej zabawy potrzebna ci będzie muzyka, a także kolorowe wstążki (możesz wykorzystać szale, apaszki). Razem z dzieckiem weźcie wstążki do ręki, machajcie nimi w rytm muzyki. Pokaż maluchowi jak trzymać i machać wstążką. Próbujcie robić to w rytm muzyki. Wstążki możecie także zawiązać na jakimś patyczku i w ten sposób nimi machać. Zabawa rozwija kreatywność, ćwiczy naukę naśladownictwa.

Gimnastyka w rytm muzyki

Ruch jest bardzo potrzebny, a dzieci go uwielbiają. Włącz waszą ulubioną piosenkę i zacznij wraz z dzieckiem ćwiczyć w rytm muzyki, możecie też się wygłupiać, tańczyć, łaskotać. 

Wspólna defilada

Podczas muzyki dzieci mają za zadanie maszerować krokiem defiladowym, prostując kolana. Gdy w muzyce następuje przerwa – robią w tył zwrot. Powrót muzyki oznacza, że maluchy mają zacząć znowu maszerować. Gdy padnie hasło „baczność”, dzieci muszą zatrzymać się w postawie wyprostowanej, gdy zaś usłyszą polecenie „spocznij” – kładą się na dywanie. 

Życzę cudownej zabawy  🙂