Wycieczka do Wiednia

Po wizycie w Niemczech przyszedł czas na następny kraj niemieckojęzyczny, mianowicie Austrię, a dokładnie jej przepiękną stolicę Wiedeń.

I tak oto w dniach 11 – 13 września uczniowie klasy 6, 7 i 8 wyjechali na  wycieczkę do Czech oraz Wiednia pod opieką p. Katarzyny Modlińskiej, p. Jolanty Kuropatwy, p. Arkadiusza Wyderkiewicza i p. Marcina Królewiaka.
Wycieczka miała zarówno charakter przedmiotowy jak i turystyczno – krajoznawczy, ponieważ jej głównym celem było zapoznanie się z historią i kulturą Wiednia, poznawanie tradycji i zabytków kultury czeskich miast, integracja uczniów oraz kontakt z żywym językiem.

Pierwszego dnia udaliśmy się do pięknego miasteczka Ołomuniec na Morawach we wschodniej części Czech. To drugi co do wielkości rezerwat zabytków w całej Republice Czeskiej. Spacer po tym pięknym mieście rozpoczęliśmy od kaplicy ukrytej w Kolumnie Trójcy Przenajświętszej. Ołomuniec to także i zdecydowanie czeskie miasto fontann. Następnie udaliśmy się pod ratusz, gdzie na północnej jego fasadzie umieszczono monumentalny astronomiczny zegar, którego bicie można posłuchać w samo południe. Odwiedziliśmy gotycką katedrę św. Wacława z najwyższą wieżą na Morawach. Zobaczyliśmy również naszą wybitną rodaczkę – noblistkę Marię Skłodowską – Curie w towarzystwie króla selfie – Edwarda VII, która widnieje na muralu, przypominając o obecności kobiet w nauce i symbolizując postęp naukowy.

Następnie przejechaliśmy do Austerliz. To ze wzgórza Żurań, 2 grudnia 1805 roku o godzinie 7.30, Napoleon i jego sztab byli świadkami wschodu słońca nad horyzontem.

Bitwa pod Austerlitz, zwana także bitwą trzech cesarzy, rzadziej bitwą pod Brnem – jedna z najważniejszych bitew wojen napoleońskich i decydująca bitwa wojny z III koalicją antyfrancuską.

Po dniu pełnym wrażeń przyjechaliśmy do Brna do miejsca noclegu we wspaniałym 4gwiazdkowym hotelu na obiadokolację.

Następny dzień wycieczki to dzień długo wyczekiwany przez nas, a mianowicie przejazd do stolicy Austrii – Wiednia. To największe i z pewnością najpiękniejsze miasto w Austrii położone w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem oraz miasto tworzące jednocześnie odrębny kraj związkowy. Jest miastem o najwyższej jakości życia na świecie

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Kahlenberg Vienna czyli wiedeński Kahlenberg, który jest wzgórzem położonym na wysokości 484 metrów n.p.m. na terenie Lasu Wiedeńskiego oraz 19 dzielnicy Wiednia. Miejsce to odegrało ważną rolę w XVII w. za sprawą Odsieczy Wiedeńskiej w 1683r. Obecnie jest to sanktuarium Jana III Sobieskiego, który wybawił Wiedeń oraz całą Europę przed groźbą najazdu tureckiego.

Uwagę naszą przykuł również kompleks mieszkalny na rogu Kegelgasse i Löwengasse w Wiedniu, jedno z dzieł architektonicznych Friedensreicha Hundertwassera. Koncepcją twórcy jest nawiązanie dialogu z przyrodą jako równoważnym partnerem człowieka – na tarasach, balkonach i w innych niespodziewanych miejscach rośnie wiele roślin.

Hundertwasserhaus jest turystyczną atrakcją Wiednia, jednak do zwiedzania nie są dostępne jego wnętrza, ponieważ budowla jest zamieszkana. Hundertwasser nie przyjął zapłaty za zaprojektowanie tego domu. Wystarczyło mu, że dzięki temu w tym miejscu nie zostało wybudowane nic, co uznałby za brzydkie.

Dalsze zabytki stolicy Austrii to Katedra Świętego Szczepana – Stephansdom, duma i jeden z symboli Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Katedra ta należy do największych świątyń europejskich, jej całkowita długość wynosi 107, zaś szerokość 34 metry. Ponad dachami katedry wznoszą się cztery wieże: najwyższa z nich potocznie nazywana Steffi ma 136,4 metry wysokości.

Po urokliwym spacerze i ciekawej lekcji historii podążyliśmy do skarbca cesarskiego w Wiedniu w pałacu Hofburg, gdzie znajdują się liczne skarby, takie jak austriacka korona cesarska, insygnia Świętego Cesarstwa Rzymskiego z koroną cesarską i święta włócznia.

Ostatnim punktem wiedeńskiej wycieczki był Pałac Schönbrunn. To jedna z największych i najbardziej rozpoznawalnych rezydencji koronowanych głów Europy. Poza pałacem zwiedzać można też cesarskie ogrody. Swoistym symbolem Schönbrunn stała się też Glorieta (czyli budowla z pawilonem, z arkadami i kolumnami po bokach), która wzniesiona została na położonym za pałacem wzniesieniu przez cesarzową Marię Teresę z łacińską inskrypcją wyrażającą imperialne marzenia pary cesarskiej.

Trzeci dzień naszej wycieczki rozpoczęliśmy od zwiedzania drugiego co do wielkości miasta w Czechach, jednocześnie największego na terenie Moraw, mianowicie Brna. Zwiedzanie Brna zaczęliśmy od spaceru po starówce. Ze Starego Ratusza przez Zielony Targ spacerowym krokiem dotarliśmy do górującej nad starówką katedry św. Piotra i Pawła.

Kolejne i już ostanie miejsce godne zobaczenia to z pewnością Morawski Kras. Jest to największy i najpiękniejszy obszar krasowy w środkowej Europie. Główną atrakcją turystyczną jest słynna przepaść Macocha o głębokości 138 metrów. Szczególną atrakcją dla naszych uczniów okazał się spływ podziemną rzeką w jaskini Punkevní oraz punkt widokowy nad przepaścią Macocha.

Pełni wrażeń i zadowoleni, bogatsi o kolejne nowe wiadomości i doświadczenia, a przede wszystkim szczęśliwie oraz bezpiecznie, dotarliśmy do Leśmierza.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)