Ogólnoniemiecki Dzień Głośnego Czytania

W dniach 18 i 21 listopada już po raz drugi obchodziliśmy w naszej szkole Ogólnoniemiecki Dzień Głośnego Czytania. Tym razem postanowiliśmy zajrzeć do książki „Vier Jahreszeiten. Erinnerungen unserer Clique” naszych absolwentek, które dwa lata temu stworzyły ją w ramach projektu na lekcjach j. niemieckiego (dla przypomnienia link https://www.lesmierz.edu.pl/?p=14929). Uczniowie najpierw poznali historię powstania tej książki, a następnie każdy chętny uczeń czytał jej fragment. Korzyści, jakie wynikają z czytania w języku obcym to przede wszystkim poznanie nowych słów i wyrażeń, czytając nie musimy przecież znać wszystkich słówek znajdujących się w danym tekście, aby być w stanie zrozumieć jego treść, zdobywamy także płynność czytania, obserwujemy, jak funkcjonuje gramatyka w kontekście. 

Natomiast czwartoklasiści, którzy dopiero rozpoczęli drugi etap nauki języka niemieckiego, osłuchiwali się z tym językiem. Wiersze czytane przez nauczyciela, pochodzące z książki “Moje krajobrazy. Meine Landschaften” (wersja polsko-niemiecka) autorstwa Karoliny Kusek, to wiersze liryczne, a jednocześnie pełne humoru, opisujące piękno świata – drzew, kwiatów, zwierząt, zmieniających się pór roku. Jestem pewna, że w przyszłym roku te role się już odwrócą i to ja bardzo chętnie będę słuchać, tak jak w starszych klasach.

Dziękuję wszystkim uczniom, którzy chcieli także i w tym roku zmierzyć się z książkami z serii Leichte Lektüren für Jugendliche wydawnictwa Klett.

Bardzo zachęcam i zapraszam po książki oczywiście każdego dnia:)

 

[Not a valid template]