Ile czasu dziecko powinno spędzać przed telefonem ?

Żyjemy w czasach dynamicznego rozwoju technologicznego, często dorosła osoba a nawet i dziecko  spędza przed telefonem czy laptopem po kilka do kilkunastu godzin dziennie. Świat wirtualny staje się ważniejszy od tego w realu.

Konsekwencje nadużywanie telefonu  przez dzieci mogą być katastrofalne dla jego rozwoju psychicznego, fizycznego i emocjonalnego.

Dziecko przed ukończeniem 2 roku życia powinno być wolne od urządzeń elektronicznych. Wprowadzanie go w świat nowych technologii i urządzeń typu telefon itp. Dopiero po ukończeniu  trzech lat i do piątego roku życia nie powinno trwać dłużej niż godzina dziennie. Po 6 roku życia aż do 18 powinno trwać nie więcej niż dwie godziny życia. Bardzo ważne by ściśle trzymać się tych zasad.

Objawy uzależnienia od ekranu

1. Całkowite zaabsorbowanie tym co dzieje się na ekranie
  2. Objawy odstawienia (jak przy narkotykach np. rozdrażnienie)
  3. Zwiększenie tolerancji
  4. Kontynuowanie pomimo negatywnych konsekwencji np. ból głowy
  5. Kłamstwa dotyczące używania ekranu np. grałem tylko godzinę, gdy faktycznie były to trzy
  6. Utrata zainteresowania tym co dzieje się wokół
  7. Brak ograniczenia lub zatrzymania czynności na ekranie (tępe wpatrywanie się)
  8. Potrzeby fizjologiczne stają się mniej ważne niż ekran.

Co robić?

1. Dzieciom od 3 do 5 lat ograniczyć czas do godziny dziennie
  2. Czytaj dziecku książki (nie audiobooki )
  3. Znajdować alternatywne rozrywki
  4. Ustal zasady wcześnie i trzymaj się ich
  5. Kontroluj treści jakie przyjmuje dziecko
  6. Angażuj je do innych rozrywek i spędzaj z nim dużo czasu
  7. Telefon to zły sposób na chwilę spokoju dla rodzica.

Jeśli masz pytania, zapraszam do kontaktu z pedagogiem szkolnym.