WIADOMOŚĆ Z BIBLIOTEKI

Drogie Mole Książkowe !

Pod koniec ubiegłego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wybrał Patronów Roku 2021: Stanisława Lema, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Różewicza, ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz będzie to rok Konstytucji 3-go Maja.

My zajmiemy się ludźmi pióra.

STANISŁAW LEM (1921 – 2006)

                Jasnowidz?

Po wpisaniu do przeglądarki nazwiska Stanisława Lema można znaleźć artykuły opisujące nowinki technologiczne, których rozwój przewidział w swoich książkach. Wśród nich znajdują się m.in. komputery, Internet ( „Dialogi” 1957 r.), e-booki („Powrót z gwiazd” 1961 r), smartfony („Obłok Magellana” 1955 r.) i druk 3D (tamże). W latach kiedy tworzył były grupy osób powątpiewających, że istnieje naprawdę albo podejrzewających, że nie jest Ziemianinem…

                Lekarz, który został pisarzem

Należał do grona najwybitniejszych intelektualistów i najpoczytniejszych współczesnych pisarzy literatury fantastycznonaukowej. Jego książki wydaje się na całym świecie w milionowych nakładach. Najbardziej znane są: „Astronauci”, „Obłok Magellana”, „Czas nieutracony”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Solaris”, „Bajki robotów” oraz „Opowieści o pilocie Pirxie”. 

                Naukowiec, który… nie był naukowcem

O wielkiej popularności pisarza świadczy również to, że Międzynarodowa Unia Astronomiczna ochrzciła jego nazwiskiem planetoidę krążącą między Marsem a Jowiszem.

Stanisław Lem uchodził za osobę niezwykle pracowitą, miał bardzo dobrą pamięć, znał kilka języków. Był pierwszym Polakiem nie związanym z kręgami naukowymi, którego zapraszano na sympozja dotyczące badań nad przestrzenią kosmiczną.

                „Zrobiłem, co należało, inni niech zrobią lepiej.”

W 1988 roku Stanisław Lem porzucił literaturę fantastycznonaukową i zajął się pisaniem rozpraw filozoficznych oraz felietonów.

Myślę, że koniecznie musimy przeczytać jakąś powieść tego genialnego pisarza.

Źródła: Encyklopedia sławnych Polaków, Gość Niedzielny nr3 art. Inne światy