historia 5 a

Przesyłam zadania dla uczniów, którzy nie brali udziału w dzisiejszej lekcji on-line. Uczniowie, którzy byli na lekcji, wykonali już podobną notatkę.
Przypominam, że jutro 22 maja na 2. godzinie lekcyjnej, pytam uczniów, którzy jeszcze nie odpowiadali z ostatniego rozdziału, a ci, którzy już odpowiadali, nie będą mieć lekcji “na kamerce”. Temat na jutro będzie przesłany w kolejnej wiadomości.

Zapisz z datą 21 maja temat lekcji: Unia polsko -litewska.

Na podstawie filmu https://www.youtube.com/watch?v=LLSO0yA_dIM oraz tekstu w podręczniku str. 208-213 ,
uzupełnij i zapisz w zeszycie:

1. Ostatnim królem Polski z dynastii Piastów był ………………………………………………..2. Po jego śmierci władzę w Polsce przejął…………………………………., król Węgier, siostrzeniec Kazimierza Wielkiego. 3. Po śmierci Ludwika, władzę w Polsce przejęła w 1384 roku jego córka ……………………………………, która w chwili koronacji miała………………..lat. 4.Doradcy królowej za najlepszego kandydata na jej męża uznali władcę Wielkiego Księstwa Litewskiego księcia Jagiełłę.5. W 1385 r. doszło do podpisania w…………………….unii polsko- litewskiej. 6. Jagiełło miał zostać mężem………………………i królem……………………….Jagiełło przyjął chrzest oraz imię…………………………. Ochrzczeni mieli zostać wszyscy mieszkańcy Litwy.
7. 15 lipca 1410 r. bitwa pod Grunwaldem wojska polsko – litewskie pokonały ……………………………., którymi dowodził wielki mistrz ………………………………………