Pomóż dziecku dobrze czuć się z samym sobą

Jak pomóc dziecku czuć się dobrze i pewnie?

Oto kilka wskazówek :

 

 

 

Dziecko może decydować

         

           Poproś dziecko, żeby ci mówiło, co chciałoby z tobą robić. To wielka spraw – dowiedzieć się od rodzica, że on bierze pod uwagę i realizuje propozycje dziecka. Nawet rzeczy banalne – wspólne oglądanie telewizji, słuchanie ulubionej muzyki dziecka, pójście do parku, kina, basen, gra w piłkę, siedzenie i rozmawianie, wspólne hobby, pomogą obu stronom – dzieciom i rodzicom zbliżyć się do siebie i dobrze poczuć ze sobą.  

 

 

Dziecko ma prawo się pomylić

            Jesteś najważniejszym nauczycielem swojego dziecka. Jeśli popełni błąd, nie wychodź z siebie. Pociesz go, że przecież nikt nie jest nieomylny, a potem pomóż naprawić błąd. Porozmawiaj o tym co się stało. Zapytaj, czy rozumie na czym polegał błąd i jak teraz by postąpił. Jeśli to naprawdę konieczne, pomóż radą. A poza tym pamiętaj – twój syn czy twoja córka najlepiej dowie się, jak naprawić błędy, obserwując jak ty sam sobie radzisz….

 

 

Pozwól dziecku poczuć się odpowiedzialnym

            Potrzebujesz pomocy w domu? Poproś o coś dziecko, daj mu szanse poczuć się odpowiedzialnym za jakąś ważną rzecz, oczywiście na jego miarę. To buduje wiarę we własne siły. Jeśli sprawa, którą mu powierzasz wymaga pomyślenia i podjęcia decyzji – tym lepiej. Dziecko poczuje się potrzebne i odpowiedzialne, a ty będziesz miał/miała o jedną sprawę mniej na głowie.

 

 

Chwal ile możesz

            Dziecku twoje pochwały są bardzo potrzebne, a poza tym pamiętaj – łatwiej uzyskać zachowanie, o które Ci chodzi pochwałami niż groźbami.

Chwal za wysiłek, nie tylko za efekt

         Zawsze będą na świecie dzieci, którym wszystko wychodzi łatwiej i takie którym idzie gorzej. Ostateczny efekt nie jest najważniejszy. Ważne, na ile dziecko się stara i czy pokazujesz mu, że doceniasz jego wysiłki.

 

 

Co Dziecko lubi naprawdę

            Co syn czy córka lubią, czym się interesują? Co robią, gdy mają wolny czas? Zachęć je do sportu, gry na jakimś instrumencie, gry na konsoli jakiegoś hobby – czegoś, co pozwoli im przyjemnie i konstruktywnie spędzić czas, również z wami. 

 

 

Pokaż, że je kochasz

            Uczucie jest zaraźliwe – pamiętaj, nigdy za dużo pocałunków, przytulania klepania po ramieniu czy nawet drapania po plecach… Nie zaszkodzi od czasu do czasu powiedzieć dziecku: „Bardzo Cię Kocham”.

 

 

 

Krytykuj zachowanie, a nie człowiek

            Kiedy złapiesz dziecko na skakaniu zbyt dużej wysokości, zamiast krzyczeć: „ Ty skończony durniu! Tylko ty mogłeś wpaść na równie idiotyczny pomysł!”, weź głęboki wdech i powiedz: „To jest bardzo niebezpieczne, przecież mogłeś coś sobie zrobić. Nie zgadzam się, żebyś skakał z takiej wysokości”. Bądź zdecydowany i stanowczy, ale nie krzycz.

            Może się oczywiście zdarzyć, że stracisz zimną krew. Gdy ci to minie, wytłumacz dziecku, dlaczego tak się zachowałeś; powiedz, że przecież mógł sobie coś zrobić , albo że złamały zakaz, który postawiłeś ze względu na ich bezpieczeństwo.  Gdy dziecko wie, że krzyczysz z miłości i troski, a nie dlatego, że wszystkiego się boisz i nic ci się nie podoba – łatwiej przyjmie to, co masz do przekazania.

Dziecko ma prawo mieć inne zdanie

            Nasze dzieci ciągle jeszcze rosną i odkrywają świat. Mogą nawet kwestionować sądy, decyzje i autorytety dorosłych – taki jest naturalny proces dojrzewania. Warto, by twoje dziecko wiedziało, że w pewnych sytuacjach ma prawo mieć odmienne zdanie – ludzie przecież często nie zgadzają się ze sobą, nawet (a może zwłaszcza) w rodzinie. Będzie za to potrafiło swobodnie o wszystkim z wami rozmawiać.